[IMAGE: EOH Masthead]
   EOH Hall of Fame   

.....................

.....................

ON VIEW AT THE

Penny Santy, Jon Iannitti, KidsART

Jan. 28 - Mar. 11, 2017

.....................

Follow us on...

.....................

Office & Gallery Hours: Tue.-Fri. 10 - 5, Sat. 12-3

No admission is charged for the galleries, but donations are greatly appreciated!

.....................

Now Accepting Applications for 2018!

.....................

SUPPORT THE ARTS IN YOUR COMMUNITY.

.....................

List your arts event in our Community Calendar!

.....................

EOH is accessible to wheelchairs.   Come visit us! 

 

.....................

Earlville Opera House Hall of Fame


Inspiring musical and theatrical performances have graced the stage of the Earlville Opera House for decades, but until now, we didn't have a comprehensive list of the hundreds of artists who have contributed to the cultural fabric of the Earlville Opera House (and CNY)!. So in gratitude of the hundreds of incredible performances we've had here at the Opera House, and for the sake of good memories and nostalgia, the EOH Hall of Fame is a comprehensive, up- to- date list of all the artists who've filled the EOH with smiles and harmonies.

 

2016
The Mike + Ruthy Band, Arts Cafe
Harpeth Rising, Arts Cafe
De Temps Antan
SHEL
Barrule
Tim O'Brien
Loren Barrigar & Mark Mazengarb
The Milk Carton Kids
Treehouse Shakers "Under the Tangle"
The Barefoot Movement
Chris Smither
The Blue Parsley Boys
Goitse
Gilbert & Sullivan's "The Gondoliers"
Joey Skaggs presents "Art of the Prank"
Dave Alvin & Phil Alvin with the Guilty Ones
Sonny Landreth & Cindy Cashdollar
Calan
Matt Nakoa
Bandits on the Run, Arts Cafe
Jorma Kaukonen, Cazenovia, NY

 

2015
Roosevelt Dime
Blue Parsley Boys
Voices of Tabernacle
Matuto
Martha Redbone
Steep Canyon Rangers
The Duhks
"Putting It Together"- Steven Sondheim
FullSet
Chris Hillman & Herb Pedersen
BeauSoleil avec Michael Doucet
Eilen Jewell
Peter Rowan
John Sebastian & David Grisman
Honeycutters
2015- Arts Cafe
Nora Jane Struthers & The Party Line
The Boxcar Lillies
Anne McCue
2015- Outreach Events
Claire Lynch Band, Cazenovia, NY

 

2014
North Sea Gas
Revelers
Poor Old Shine- Now Parsonsfield
Music Room- Hugh Humphreys
Jammin' Divas
John McCutcheon
Heritage Blues Orchestra
EOH Circus
"The Mikado" -Gilbert & Sullivan
Julian Lage & Chris Eldridge
Carlene Carter
Janiva Magness
SOLAS
David Bromberg
Dave Gunning & James Keelaghan
Tannahill Weavers

2014- Arts Cafe
Ellen Fagan
The Wiyos
Andrew & Noah Van Norstrand

2014- Outreach Events
Irish Christmas in America, Cazenovia, NY
Sweetback Sisters, Oneida, NY

 

2013
Treasures of the Heart
David Jacob-Strain
Loren Barrigar & Mark Mazengarb
Joe Louis Walker Band
Voices of Tabernacle
Spoon River Anthology
Leo Kottke
Genticorum
Sweetback Sisters
Della Mae
Jesse Lege & Joel Savoy 
Savoy Brown
Guy Davis
Suzy Bogguss
Dar Williams
Galumpha
Eilen Jewell
Fred Eaglesmith
FullSet
Open Hand Theater
Claire Lynch Band
The Haunted Opera House

2013- Arts Cafe
Tumbleweed Gumbo
TeensART musicians
Long Time Courting
Mary Jane Lamond & Wendy MacIsaac quartet

2013- Outreach Events
Moya Brennan Irish Christmas, Oneida, NY
David Leonhardt Jazz, Cazenovia, NY and Hamilton, NY

 

2012
Voices of Tabernacle
Magpie: John Brown's Ghost
Aaron Jones, Claire Mann & Runa
Jeffery Broussard and the Creole Cowboys
Old Songs: The Civil War
Chris Smither
COMAS
Red Horse: Gorka, Gilkyson, Kaplansky
Lynn Trefzger
Robert Post
EOH Circus
Sonny Landreth and Blueprints
"Patience"- Gilbert & Sullivan
Rusty Doves, Jeremy Wallace, McMule
The Nields
Tannahill Weavers
Bill Harley
Jorma Kaukonen
The Greencards
The Haunted Opera House

2012- Arts Cafe
Tumbleweed Gumbo
Rory Block
Amy Gallatin & Stillwaters
Sue Foley & Peter Karp Band
Puzzled Players
TeensART musicians
Birdseed Bandits
Dove Creek
Bruce Ward
Ken Waldman & the Dust Busters
Fred Eaglesmith Traveling Steam Show

2012 Outreach: Cazenovia, NY: Irish Christmas in America

 

2011
Joe Louis Walker Blues Band
Enter the Haggis
Kaleidoscope Orchestra
Le Vent du Nord
Dave Ruch
Hot Club of Cowtown
Peter Rowan Bluegrass Band
Galumpha
EOH Circus
"Da Pooch"- Touchstone Theater
Going Way Back
Paul McKenna Band
Steve Riley & Mamou Playboys
Strings Attached: A Summer Guitar Summit
April Verch Trio
Tom Chapin
Bruce Cockburn
Campbell Brothers
The Haunted Opera House

2011- Arts Cafe
Mary Gauthier
Farewell Drifters
Open Mic Series
Beachley & Scott Band
TeensART musicians
McMule
Vicki Genfan
Chris White
Regi Carpenter & Uncle Joe with the Rosebud Ramblers

 

2010
Voices of Tabernacle
Nathan & the Zydeco Cha Chas
Dixie Swim Club
Roomful of Blues
John Cadley & the Lost Boys
Kim Simmonds & Savoy Brown
Lynn Trefzger
Claire Lynch Band
EOH Circus
Galumpha
Sue Foley & Peter Karp
"The Sorcerer"- Golbert & Sullivan
Ralph Stanley & the Clinch Mountain Boys
Karen Savoca & Pete Heitzman
Same Blood Folk
Tannahill Weavers
Greg Brown
Youth Showcase of Singer-Songwriters
The Haunted Opera House

2010- Arts Cafe
Garnet Rogers
Fred Eaglesmith
Open Mic Series
Joe Crookston
Amy Gallatin & Stillwaters
Jeremy Wallace Trio

2010- Outreach Events
"Grandfather Frost"- Open Hand Theater, EOH in Hamilton, NY
Slide, EOH in Cazenovia, NY

 

2009
Lost Bayou Ramblers
Voices of Tabernacle & the Blue Parsley Boys
John Hammond
Hot Club of Cowtown
Chenango Valley Youth Chorale
Richie Havens
Trombone Shorty
Kevin Locke
John Jorgensen Quintet
EOH Circus
Van Norstrand Brothers
Blue Highway
Mayhem Poets
Eliza Gilkyson
Leo Kottke
Old Blind Dogs
Holmes Brothers
Charlotte Blake Alston
Holy Blood - Performance and Film Creation
The Haunted Opera House
Youth Showcase of Singer-Songwriters

2009- Arts Cafe
Same Blood Folk
David Jacob Strain
Open Mic Series

2009- Outreach Events
The Clancy Legacy, Cazenovia, NY 

 

2008
"Irishman's Heart to the Ladies"- John Kirk, Trish Miller and Sara Milonovich
Scot Cerullo & Friends: A Magical Afternoon
A Joyful Noise
John Rossbach & Chestnut Grove
Dan Bern
Ice Cream Opus/Instrument Petting Zoo
Chris Hillman & Herb Pedersen
Cheryl Wheeler
Quiet Riot
Peter Rowan & Tony Rice with Farewell Drifters
Osubi I. Craig & the Prophecy Music Project
Chris Smither
EOH Circus
Odetta
Gilbert & Sullivan's "Pirates of Penzance"
Galumpha
Pine Leaf Boys
Slide
Jose Conde & Ola Fresca
Ball in the House (outreach: Hamilton, NY)
Youth Showcase of Singer-Songwriters

2008- Arts Cafe
Meg Hutchison
Ola Onabule Band
Radoslav Lorkovic
Mike & Ruthy

2008- Outreach Events
Tartan Terror Celtic Christmas, Cazenovia, NY
Chenango Valley Youth Chorale, Hamilton, NY

 

2007
Beolach
Shawn Camp Band
Voices of Tabernacle
Ruthie Foster Band
A Joyful Noise
Le Vent du Nord
Ice Cream Opus/Instrument Petting Zoo
Liz Carroll& John Doyle
"The Arkansas Bear"
Dan Hicks & the Hot Licks
John Cowan Band
Terrence Simien & Zydeco Experience
Taiko Masala at the Hamilton Music Mix
Guy Davis Children's Program
Guy Davis
EOH Circus
Tish Hinjosa
Robert Post
"B-way: A Black Tie Affair"
Creole Cowboys
Dougie MacLean
Gaelic Storm
"The Chocolate War" with Open Hand Theater

2007- Arts Cafe
Mark Erelli
Emily Smith Band
David Francey Duo
Garnet Rogers
Lisa Bigwood & The Kitchen Syncopators
Youth Showcase of Singer-Songwriters
Chris White

2007- Outreach Event
Grada- Irish Christmas, Cazenovia, NY

 

2006
Enter the Haggis
Natalie Zukerman
The Mammals
"Ice Cream Opus"
Jackie Tice Band
Asylum St Spankers
Elana James & The Continental Two
Shakespeare's Clowns
AJ Croce
Perla Batalla Band
Cathy & Marcy
Viva Quetzal
Sonny Landreth
"H.M.S. Pinafore"
Mary Gauthier meets Slaid Cleaves
EOH Circus
Ray Abshire & Friends
The Wizard of Oz
By the Willow
The Roches
Lost Time
Rod Piazza & The Mighty Flyers
Old Blind Dogs
Jeffrey Gaines

2006- Arts Café
Chris White
GRADA
Bruce Molsky
Dennis Stroughmatt & L'Esprit Creole
Holiday Treasures with Mark & Alyssa Volker

2006- Outreach Event
Irish Christmas in America, Cazenovia, NY


2005
“On The Town: Glimmerglass in Concert” /Young Artist Series
James Reams and the Barnstormers /Bluegrass
Speer, Specker and Henrie/Alt Country
“Ice Cream Opus”/Classical/ Instrument Petting Zoo
Voices of Tabernacle: “Spring Sing”/Choral
“Summer Country”/Classical/ Chenango Summer Music Fest Artists
Otis Taylor Band/Acoustic Blues
Rumba Tap/Afro-Cuban Jazz & Tap Dance
Sherburne Theater Society: “Brighton Beach Memoirs”
Jay Ungar & Molly Mason/ Civil War Classics & Swing
EOH Circus
Lonesome Sisters /Appalachian - Old Time Country
Sviraj - Balkan Jam & 2 pm Kolo Dance Workshop/ World Music
National Black Touring Circuit: “Story of a Tree”
Rosie Ledet & The Zydeco Playboys /Zydeco
Catie Curtis/ Folk
Mamadou Diabate/West African
Greg Brown /Folk
Bonerama /New Orleans Rhythm & Blues
Rosheen/ Celtic
Teada -An Irish Christmas in America/Celtic

2004-2005 Arts Cafe Series
Cleoma's Ghost/Cajun - Inaugural concert October 2004
Rachel Davis /Folk
Sarah Milanovich & Greg Anderson /Celtic Folk
Peace Out Gurl Scouts /Patti Witten, Pamme Swan & Lisa Bigwood/Folk
Garnet Rogers/ Folk
Holiday Treasures: Mark & Alyssa Volker


2004
Jefferson Starship--"Acoustic Explorer"
Enter The Haggis
Mose Allison
Christine Lavin
Kim Simmonds & Savoy Brown
Barebones & Wildflowers
Cathie Ryan
Rosie Flores Trio
Mogauwane Mahleole
Rodgers & Hart--A Celebration
Soaring Stories "Ha Ha Ha I Got Ya"
Deborah Coleman & The Thrill Seekers
SMTS--"Into The Woods"
Lost Bayou Ramblers
Regional Showcase: --Blue Cafe--Great American--Fetish Lane
Hugh Humphreys

 

2003
John Hammond
Roger the Jester
SoVoSo
Rapetipetam and Domino
The Central Park Stompers
Patty Larkin
Andes Manta
Magic Dick & Jay Geils with Bluestime
EOH Savoyards present Gilbert and Sullivan's Iolanthe
Broderick
Sherburne Community Theatre -- "Crimes of the Heart"
Regional Showcase: --Bag A Bones--Swan Road Trio--
--Ed Vollmer & Zach Fleitz--Audrey's Stone
Tritonis
Brave Combo
Sharon Katz & the Peace Train
The Storycrafters
Jay Ungar & Molly Mason

 

2002
Alex Torres Y Los Reyes Latinos
Da Vinci's Notebook
Nego Gato
Downchild Blues Band
Triple Play:--Peter "Madcat" Ruth--Joel Brown--Chris Brubeck
Luther Wright & The Wrongs
Charlotte Blake Alston
Martha Wainwright
Odetta
Charivari
SMTS--"Godspell"
Beolach
The Catskill Conservatory and the Syracuse Society for New Music
present "At Midnight on the 31st of March"
Geist Visual Comedian
Roger McGuinn
Jo Miller & Her Burly Roughnecks
Richard York--"Conversations with a Cupboard Man"


2001
Payne's Corners Players--"Spoon River Anthology"
Aztec Two Step
Leon Redbone
Tish Hinojosa
Steve Forbert
Aoife Clancy Duo
Skip Parsons' Clarinet Marmelade
Austin Lounce Lizards
Rory Block
Smythe & Saucer
EOH Savoyards present Gilbert and Sullivan's Ruddigore
Geno Delafose & French Rockin' Boogie
Trout Fishing in America
SMTS--" She Loves Me"
Adams & McDowell--"When We Were Young...and Dumb"
Fred Eaglesmith Band
Jay Ungar & Molly Mason

 

2000
SMTS--"Psycho Beach Party"
AJ Croce
Tabache
Laura Simms
Jack Bacon and the Morgan Street Stompers Jazz Band
Lionel Hampton
Eddie From Ohio
Finger Lakes Guitar Quartet
Steve Riley and the Mamou Playboys
Adaawe
Toshi Reagon
Rhett Akins
The Persuasions
The Gizmo Guys
The Mollys
Guy Davis
The Laura Love Band
Marshall Crenshaw
Larry Goodsight's "The Singing Weatherman"

 

1999
SMTS-- "Bell Book and Candle"
John Hall
Vivien Harvey Slater and Wesley B aldwin
Waldo and Woodhead
Commander Cody
Gams on the Lam in "Chaotica"
Johnathan Edwards
Arm Of The SeaTheatre--Parable of the Great Fish
Terrance Simien and the Mallet Playboys
Cheryl Wheeler
Matapat
Chuck Mangione
Phil Klein
Salamander Crossing
IABAS
Cambell Brothers


1998
SMTS--" Dating Death and Survival...Yadda,Yadda, Yadda"
Reggae Cowboys
Richie Havens
Robert Post
Dixie Power Trio
Viva Quetzal!
Paramount Brass
Jay Ungar and Molly Mason
EOH Savoyards present Gilbert and Sullivan's The Gondoliers
Tom Chapin
Four Bitchin' Babes--" Out of the Mouthes of Babes:
More Life According to Four Bitchin' Babes"
Terri Allard
Balfa Toujours
Big Sandy & His Fly-Rite Boys
The Brigadoons
Nego Gato
Bo Diddley
Hugh Humphreys Oh Freedom

1997
Richard Enders
Livingston Taylor
Tomas Kubinek
Creek Bend
Maria Muldaur
The Spirit of Syracuse
Hank Williams III
Ithaca International Violoncello
Janis Ian
Trout Fishing
Wood's Tea Co.
Nathan & The Zydeco Cha Chas
"Clowns"
Cassatt String
Regional Showcase: Pompey Hollow String Band--Howard Lyons
and Cumberland Blue-- Sarah West--Papanazz-- Becky Keefe-Wunderlich
--Jon Liebing--Hog Tie Sessions--Painted Boy
O.J. Ekemode & The Nigerian All-stars
Bob Berky
Arlo Guthrie
Sloan Wainwright
Hugh Humphreys' Madison County Tales


1996
Theatre A La Carte--Mass Appeal
Tamarack
The Platters
Anne Hills
Frank Cappelli
Austin Lounge Lizards
Teddy Gray and Friends
EOH Savoyards presents Gilbert and Sullivan's The Mikado
Don McLean
Savoy-Doucet Cajun
SSO Brass Ensemble
The Nields
Cornerstone
Tapestry
Butch Thompson
Nydia Ocasio and the Fiesta Brava Dance Revue
Rita Coolidge
Actors' Workshop of W.N. Y.--The Belle of Amherst
Steve Johnson's Magic Show


1995
Leon Redbone
Professor and Maryann
Richard Stillman-- Tap Dancing Troubadours of Vaudeville
Golden Grill Jazz Band
The Guild Trio
Joanne Shenandoah
EOH Savoyards presents Gilbert and Sullivan's Priates of Penzance
" Shave and a Haircut"--Phoenix--Wild Irish Rogues--Harmony Heritage--Trademark
New Riders of the Purple Sage
Beauty and the Beast Storytellers
Geno Delafose and French Rockin Boogie
Karen Savoca and the Mind's Eye
Vivien Harvey Slater
Kitchen Ceili
Susannah McCorkle
Cathy and Marcy
Kris Kristofferson

1994
Woodie King Jr.
Ellen Gawler
Phillip Jennings
Trillium
David Burgess
Samite of Uganda
Southern Tier Brass Ensemble
Christine Lavin
Red Grammer
Nancy Kelly
Nathan and the Xydeco Cha Chas
John Rossbach and Chestnut Grove
National Black Touring Circuit-- Celebration
Robert Rogers Puppet Company presents The Transylvania Special
Jonathan Edwards

1993
Bill Harley
Sherburne Music Theatre-- Ravenscroft
The Nields
Ithaca Opera Company
New Horizons Chorus featuring quartets Nothin' Fancy and Harmony Heritage
Epic Brass
Touchstone Theatre
George Wesley and the Irietations
Moment's Notice
Hamilton Music Theatre-- See How They Run
Steve Riley and the Mamou Playboys
Inca Son
Steve Johnson's Magic Variety Show
Richie Havens

1992
Glimmerglass
V Slater and H. Boatwright
Payne's Corners
Peter Rowan
Big Time Sarah
Gaslight Revue
First Street Chamber
Wood's Tea Company
Joel Weiskopf
Killer Joe


1991
L. Molthrop
T'bird Davis
Vivien Slater
Mid-York Band
R&L Williams
Glimmerglass
Chenier Zydeco
Meridian Brass
Brignola Jazz


1990
Gala
R. & L. Williams
Ithaca Opera
Ithaca Chamber Quintet
Merry-Go-Round Playhouse
Harbourwinds and Chenango Brass
Golden Eagle String Band
Syracuse Opera
Gaslight Revue
Pendragon Theatre
Red Raville Big Band
J.R. Monterose
Syracuse Symphony Gospel Choir


1989
Syracuse Opera
Patrick Ball
All American Banjo Band
All American Bug Show
Ithaca Opera
New Yorkers Ragtime
Medicine Show-- Androcles and the Lion
Epic Brass
Pendragon Theatre-- The Imporance of Being Earnest
Trial by Jury

 

1988
New York Harp Ensemble
Paynes Corner Players
John Rossbach
Peggy Haines & Jazz Band
Baltimore Consort
Syracuse Opera
Vivian Slater
Barbershop
Vaudeville
Merry-Go-Round


1987
Barbershop
Gould & Stearns
Puppet Project
Tri Cities Opera
Peggy Haines & Jazz Band
Neva Pilgrim
John Rossbach


1986
Metropolitan Brass Quintet
Barbershop
Paynes Corners Players
Syracuse Opera
Storytellers
Alexander String Quartet
Bluegrass Bristol Mountain
Vivien Harvey Slater
Variety


1985
Alexander String
Syracuse Opera
Sacred Music
National Marionette
Barbershop
Bearcat Jazz Band


1984
Tri-Cities La Traviata
Vaudeville
Alexander String Quartet
Paynes Corners Players
Bearcat Jazz Band
Syracuse Opera
American Sacred Music

Check Back soon! We'll keep adding new information. We won't stop adding to the hall of fame until we run out of historical records!



Earlville Opera House New York State Council on the Arts